PARA 2008

ONRG logo

Kongsberg Gruppen logo IBM logo

 MathWorks logo

Ceetron logo
Synective logo  Intel logo

NVIDIA logo

Schlumberger logo

StatoilHydro logo

Hosting sponsors:

NTNU logo

Organizing and Program Committee

  • Anne C. Elster, Chair
  • Jack Dongarra (USA)
  • Jerzy Wasniewski (Denmark)
    PARA Workshop Series Steering Committee
  • Jack Dongarra (Honorary Chair) (Utenn/ORNL, USA)
  • Jerzy Wasniewski (Chair) (TU Denmark)
  • Petter Bjørstad (U of Bergen, Norway)
  • Anne C. Elster (NTNU, Norway)
  • Bjørn Enquist (KTH, Sweden)
  • Juha Haatja (CSC, Finland)
  • Kimmo Koski (CSC, Finland)
  • Bo Kågström (U of Umeå, Sweden)
  • Hjalmtyr Hafsteinsson (U of Iceland)
  • Kaj Madsen (TU Denmark)
  • Sven Sigurdsson (U of Iceland)
    Local Committee:
  • Anne C. Elster (NTNU CS)
    local host and Chair
  • Jørn Amundsen,
    (NTNU CS & NTNU-IT)
  • Bjørn Lindi, HPC center group leader (NTNU-IT)
  • Jan Christian Meyer (NTNU CS)
  • Snorre Boasson (NTNU-IT)
  • Ellen Solberg (NTNU CS),
    Conference Secretary

    NTNU-IT includes our HPC Center; NTNU CS is the NTNU Department of Computer and Information Science

  • PARA 2008 Contributed Presentations

    Workshop on State-of-the-Art in Scientific and Parallel Computing

    May 13-16, NTNU, Trondheim, Norway

    PARA'08 logo

    We are pleased to list the selected general contribution to be presented at PARA 2008.


    List of Contributed Sessions:

    Session Assigment -- Preliminary!
    1. CP1: Numerical Algorithms - Part 1
    2. CP6: Numerical Algorithms - Part 2
    3. CP2: Data Structures and Meshes
    4. CP3: Tools and Environments
    5. CP4: Grids
    6. CP5:Image and Video Analysis
    7. CP7: Modelling and Applications

    List of Presentation

    Prelimiary Grouping


      CP1: Numerical Algorithms - Part 1 of 2

      WEDNESDAY MORNING in R4:
    1. Christof Voemel, Stan Tomov, Osni Marques, Lin-Wang Wang, Andrew Canning , Jack Dongarra and Julien Langou: Interior state computation of nano structures
    2. José I. Aliaga Estellés, Alberto F. Martín Huertas, Matthias Bollhöfer a nd Enrique S. Quintana-Orti: Scheduling Strategies for Parallel Sparse Backward/Forward Substitution
    3. Mathieu Faverge and Pierre Ramet: Dynamic scheduling for sparse direct solver on NUMA architectures
    4. Ling Shang and Serge Petiton: A new Fine-grained parallel paradigm on block-based Gauss-Jordan algorithm
    5. Alexander Kobotov and Sergey V. Kuznetsov: Efficient dynamic parallelization for the QR factorization

      CP6: P6: Numerical Algorithms - Part 2 of 2

      THURSDAY LATE AFTERNOON in R4:
    6. Takuya Yokozawa, Daisuke Takahashi, Taisuke Boku and Mitsuhisa Sato: Parallel Implementation of a Recursive Blocked Algorithm for Classical Gram-Schmidt Orthogonalization
    7. Pedro Alonso and Antonio M. Vidal: Cauchy-like system solution on multicore platforms
    8. Galina Reshetova, Vladimir Tcheverda and Dmitry Vishnevsky: Parallel Simulation of 3D Wave Propagation by Domain Decomposition

      CP2:Data Structure and Meshes

      WEDNESDAY EARLY AFTERNOON in R4:
    9. Coromoto Leon, Gara Miranda and Jose M. Rodriguez-Rosa: Dynamic Data Structures in Shared Memory: OpenMP Implementations
    10. Eun-Jin Im: Reordering of sparse matrix for speeding up computations on multicore processors
    11. Franz Stimpfl, Rene Heinzl, Philipp Schwaha and Siegfried Selberherr: High Performance Parallel Delaunay Mesh Generation and Adaptation
    12. Dries Kimpe, Stefan Vandewalle and Stefaan Poedts: Data Synchronisation in Parallel Unstructured Mesh Applications

      Tools and Environments

      WEDNESDAY LATE AFTERNOON in R4:
    13. Rene Heinzl, Philipp Schwaha, Franz Stimpfl and Siegfried Selberherr: A Parallel Generic Scientific Simulation Environment
    14. John Ngubiri and Mario van Vliet: Minimizing the Effect of Communication by Selective Co-allocation in a Multi-cluster System
    15. Sebastian Flott, Felix Voigtländer, Bernd Mohr and Felix Wolf: Analyzing Parallel Programs Using Performance-Property Traces
    16. Philipp Schwaha, Rene Heinzl, Franz Stimpfl and Siegfried Selberherr: Synergies in Scientific Computing by Combining Multi-Paradigmatic Languages

      Grids

      THURSDAY MORNING in R4:
    17. Jan Pieczykolan, Lukasz Dutka, Jacek Kitowski, Krzysztof Korcyl, Renata Slota and Tomir Kryza: Adapting Master-Worker Paradigm for High Throughput Applications in Grid Environment
    18. Jisu Park and HeonChang Yu: Context Information based Fault Tolerant Technique in Mobile Grids
    19. SookKyong Choi, HeonChang Yu and KwangSik Chung: Adaptive Scheduling Supporting QoS in Mobile Grids
    20. JongHyuk Lee, HwaMin Lee, KwangSik Chung and HeonChang Yu: Economic Workflow Scheduling Strategy in Mobile Grids
    21. Zoran Constantinescu : Desktop Grids

      Image and Video Analysis

      THURSDAY EARLY AFTERNOON in R4:
    22. Hamed Bahmani, Ali Motie Nasrabadi and Mohammad Reza Hashemi Gholpayeghani: Massively Parallel Computing Image Processing for Object Detection
    23. Yurong Chen, Eric Li, Jianguo Li, Qi Zhang, Lei Hou and Yimin Zhang:
    24. Performance Analysis of Parallel Video Feature Extractions on Multi-Core Systems

      THURSDAY EARLY AFTERNOON in R4: Numerical Algorithms - Part 2 of 2

      see above

      Modelling and Applications

      FRIDAY MORNING in R4:
    25. Kaj Juslin: Simulated Highly Parallel Solution of Versatile Companion Model Graph Equations
    26. Carmen Navarrete, Carlos Castañeda, Alfonso Ortega, Manuel Alfonseca and Eloy Anguiano: Efficient parallel implementation of Potts model
    27. A. Aylin Tokuc, Ata Turk, Cevdet Aykanat and B. Barla Cambazoglu: A Performance Comparison of Query Evaluation Techniques in Parallel Text Retrieval Systems
    28. Stephane Vialle , Xavier Warin and Patrick Mercier: An N-dimensional Stochastic Control Algorithm for Electricity Asset Management on PC cluster and Blue Gene Supercomputer
    29. Janusz Borkowski and Marek Tudruj: Application of global information for process control in parallel programs

    Contact Information:

    Please mail comments re. this page to:

    E-mail: elster-at-idi.ntnu.no (replace -at- with @)

    It was last updated on May 5, 2008. Comments welcome.