PARA 2008 Invited Minisymposia

Workshop on State-of-the-Art in Scientific and Parallel Computing

May 13-16, NTNU, Trondheim, Norway

PARA'08 logo

March 18, 2008: PAGE IS UNDER REVISION -- COME BACK LATER!

Note: Overall deadline for MS extended abstracts have now past, but deadlines/requirements may also be set locally by the organizers with approval from the Program Committee Chair. Check with your MS organizer(s) for details.

Note: Links to abstracts of the presentations will generally not be active until after April 20.

Information for Minisymposium Organizers


List of Minisymposia:

  1. MS on Applications of Parallel Computation in Industry and Engineering
  2. MS on Computational Science and Engineering
  3. MS on Advanced Computing in Geosciences
  4. MS on HPC in Petroleum Research
  5. MS on HPC Applications: Molecular Nanomagnet Simulations
  6. MS on New Data Structures for Dense Matrices for Multicore and Many-Core Processors
  7. MS on High Performance Computing Interval Methods
  8. MS on HPC Software: Tools, Libraries and Frameworks
  9. MS on Parallel Scientific Computing: Performance Evaluation, Optimization and Scaling
  10. MS on Principles and Practice of Programming Multi-core Architectures
  11. MS on Scientific Computing on GPUs
  12. MS on Impact of FPGAs on HPC
  13. MS on Cell BE Technologies: Algorithms, Programming Models and Environments, Performance Analysis and Applications
  14. MS on GRID Computing
  15. MS on Workflow Abstractions for Parallel and Distributed Computing in e-Science
  16. MS on HPC and Search Technologies (Details TBA)

List of Organizers and Presentations:


Minisymposium on HPC Software: Tools, Libraries and Frameworks

Ben Allan photo   Tony Drummond
Benjamin Allan (*) and Tony Drummond (**) CFP (deadline past)

Accepted presentations:

    WEDNESDAY MORNING in R7:
  1. Felix Santos, Eduardo Brito Jr., José Maria Silva and Manassés Monteiro: Parallel Hierarchical Architectures: The Automatic Building of High Performance Simulators
  2. Johan Steensland and Jaideep Ray: Adaptive Partitioning in High-Performance Computing for Scientific Simulations using Adaptive Mesh Techniques
  3. Jeremy Johnson and Michael Andrews: Statistical Evaluation of a Self-Tuning Vectorized Library for the Walsh-Hadamard Transform
  4. Wael Elwasif and Benjamin Allan: Incorporating Legacy Libraries in Modern HPC Component Environments
  5. Stefan Muszala, Tom Epperly and Nanbor Wang: Babel Fortran 2003 Binding for Structured Data Types

    THURSDAY MORNING in R7

  6. Rafael Rubio and Enrique S. Quintana-Orti: An M-script API for Parallel Out-of-Core Linear Algebra Opration
  7. Andrzej Karbowski, Marek Majchrowski and Piotr Trojanek: jParalize - A Simple, Free and Lightweight Tool for Parallelizing Matlab Calculations on Multicores and on Clusters
  8. Benjamin Allan and Boyana Norris: Automating Multilanguage Development for the High-Performance Software Lifecycle
  9. Adrian Tate, Jonathan Bentz, John Lewis and Keita Teranishi: Adaptation in Cray Scientific libraries
  10. Tony Drummond and Osni Marques: Software Sustainability:Porting and Testing for Large Scale Computing Environments

Minisymposium on Principles and Practice of Programming Multi-core Architectures

Otto Anshus Photo   Brian Vinter Photo
Prof. Otto Anshus(*) and Prof. Brian Vinter (**)

Accepted presentations:

    THURSDAY LATE AFTERNOON in R9:
  1. Otto J. Anshus and Brian Vinter: Introduction
  2. Tor-Magne Stien Hagen, Phuong Ha and Otto Anshus: A Performance Evaluation of the Mandelbrot Computation on a Single Computer, a Cluster of Computers, and a Graphics Card
  3. André R Brodtkorb and Trond Runar Hagen: Some Properties of Selected Parallel Architectures
  4. Martin Rehr and Brian Vinter: Application Porting and Tuning for the CELL-BE Processor

    FRIDAY MORNING in R8:

  5. Lukasz Masko and Marek Tudruj: Task Scheduling for SoC systems with Data Communication on the Fly
  6. Eryk Laskowski and Marek Tudruj: Look-Ahead Inter-Processor Connection Control in Programs for Modular SoC-Based Systems
  7. Tor-Magne Stien Hagen, Phuong Ha and Otto Anshus: Experimental Fault-Tolerant Synchronization for Reliable Computation on Graphics Processors
  8. John Markus Bjřrndalen, Brian Vinter and Otto Anshus: PyCSP - Communicating Sequential Processes for Python
  9. Brian Vinter: Old Tricks for New Architectures: Teaching CSP for Multicore Programming

Minisymposium on HPC Applications: Molecular Nanomagnet Simulations

Bencini photo Kameniarz photo
Alessandro Bencini (*) and Grzegorz Kamieniarz (**) CFP (deadline past)

Confirmed Presentations:

    THURSDAY MORNING in R21:
  1. Alessandro Bencini and Grzegorz Kamieniarz: Achievements and Perspectives in Computational Molecular Magnetism
  2. Filippo Esposito, Grzegorz Kamieniarz, Piotr Kozlowski, Grzegorz Musial, W. Florek, M. Antkowiak , K. Jasniewicz-Pacer, M. Haglauer, A. Caramico D'Auria, Dante Gatteschi and A. Cornia: Trends in phenomenological modelling of molecular nanomagnets
  3. Mark Pederson: Applications of a Massively Parallel Computational Method to Molecular Nanomagnets
  4. Eliseo Ruiz: Exchange Interactions in large Transition Metal Polynuclear Complexes
  5. Valerio Bellini, Daria Tomecka, Filippo Troiani, Franca Manghi, Grzegorz Kamieniarz and Marco Affronte: Ab-initio study on a chain model system of Cr8 molecular magnet

    THURSDAY AFTERNOON in R21

  6. Piotr Kozlowski, Grzegorz Musial, Michal Antkowiak, Grzegorz Kamieniarz and Dante Gatteschi: High efficiency parallel quantum transfer matrix simulations of chromium-based molecular rings beyond the giant spin approximation
  7. Artur Barasinski, Andrzej Drzewinski, Grzegorz Kamieniarz, Ryszard Matysiak and Pawel Sobczak: Efficient transfer matrix simulations for quantum molecular-based chains*
  8. Juan M. Clemente-Juan, Juan J. Borrás-Almenar, Eugenio Coronado, Andrei V. Palii and Boris S. Tsukerblat: MVPACK: A Package to Calculate Energy Levels and Magnetic Properties of High Nuclearity Mixed Valence Clusters

    THURSDAY LATE AFTERNOON in R21:

  9. Elena Voloshina, Nicola Gaston, Lyudmila Siurakshina and Beate Paulus: Application of wavefunction-based ab initio methods to extended systems
  10. Alessandro Bencini, Gopalan Rajaraman, Federico Totti and Matteo Tusa: Modeling Thiols on Au(111): A Possible Route to the SAM of SMMs. Structural, Thermodynamic, and Magnetic Properties of Simple Radicals
  11. Stefano Carretta, Paolo Santini and Giuseppe Amoretti: S mixing effects in the coherent and incoherent spin dynamics of molecular nanomagnets

Xing Cai photo
  • Xing Cai
  • Minisymposium on Advanced Computing in Geosciences

    Confirmed speakers:

    Confirmed talks: (confirmed speakers marked "*")

      WEDNESDAY LATE AFTERNOON in R5:
    1. R. Phillip Bording : Past the Barriers in High Performance Computing for Seismic Modeling
    2. Sylfest Glimsdal , Carl Harbitz, Geir Pedersen, Peter Gauer, Ulrik Domaas and Finn Lřvholt: Numerical Simulations of the Tsunami from the Potential Ĺkneset Rock Slide, Western Norway
    3. Lutz Gross, Hans-Bernd Muehlhaus and Ken Steube: Solving PDEs in Geosciences Using Python
    4. Stuart Hardy : Discrete Element Modeling of Geological Structures in 2 and 3 Dimensions: Approaches, Parallelization and Visualization

      THURSDAY MORNING in R5:

    5. Klaus Johannsen, Csaba Anderlik, Olli Tourunen, Philip Binning and Andreas Kopp: The CO2- Community Grid - A Virtual Research Environment for the Simulation of CO2-Sequestration
    6. Galen Gisler, Robert Weaver and Michael Gittings: Oblique Impacts into Volatile Sediments: Ejection Distribution Patterns
    7. Christian Engwer: An Unfitted Discontinuous Galerkin Finite Element Method for Pore Scale Simulations
    8. Radim Blaheta, Ondrej Jakl and Jiri Stary: GEM - a Platform for Advanced Mathematical Geosimulations
    9. Xing Cai: Use of Advanced Computing in Tomographic Surveys

    Cieges Photo Zinklikas Photo
    Raimondas Ciegis (*) and Julius Zilinskas (**)
  • Minisymposium on Applications of Parallel Computation in Industry and Engineering

    Confirmed Speakers:

    1. Henryk Bockelmann (Univ of Karlsruhe, Germany)
    2. Jose Manuel Chaves-Gonzalez (Extremadura University, Spain)
    3. Raimondas Ciegis (Vilnius Gediminas Technical University, Lithuania)
    4. Mathias Krause (Univ of Karlsruhe, Germany)
    5. German Larrazabal (University of Carabobo, Venezuela)
    6. Mark Lichnter (WIAS Berlin , Germany)
    7. Michael Lunglmayr (Germany)
    8. Adam Smutnicki (Wroclaw University of Technology, Poland)
    9. Adam Smyk (Polish-Japanese Institute of Information Technology, Poland)
    10. Yusaku Yamamoto (Nagoya University, Japan)
    11. Daniela Zaharie (West University of Timisoara, Romania)
    12. Julius Zilinkas (Institute of Mathematics and Informatics, Vilnius, Lithuania)

    Accepted presentations:

      WEDNESDAY MORNING in R21:
    1. Mark Lichtner: Modeling and parallel simulation of high power semiconductor lasers
    2. German Larrazabal and Jorge Rodriguez: A parallel seismic imaging and volume rendering in oil exploration
    3. Sergejus Ivanikovas, Remigijus Paulavicius and Julius Zilinskas: Parallel optimization of grillage-type foundations
    4. Raimondas Ciegis, Gerda Jankeviciute and Mecislovas Meilunas: Parallel numerical solver for the optimization of electrical cables

      WEDNESDAY AFTERNOON in R21:

    5. Hendryk Bockelmann and Vincent Heuveline: Parallel I/O and Checkpointing Strategies for PDE-constrained Optimization
    6. Vincent Heuveline and Mathias J. Krause: OpenLB: towards an efficient parallel open source library for lattice Boltzmann fluid flow simulations
    7. Jose Manuel Chaves-Gonzalez, Miguel Angel Vega-Rodriguez, Roque Salinas-Escribano, Juan Antonio Gomez-Pulido and Juan Manuel Sanchez-Perez: Grid Computing for Solving a Real-World FAP problem
    8. Takeshi Amako, Yusaku Yamamoto and Shao-Liang Zhang: A Large-Grained Parallel Algorithm for Nonlinear Eigenvalue Problems Using Complex Contour Integration

      WEDNESDAY LATE AFTERNOON in R21:

    9. Michael Lunglmayr, Jens Berkmann and Mario Huemer: Parallelized Optimization of LDPC Decoding Algorithms
    10. Adam Smyk and Marek Tudruj: Parallel FDTD Computations Based on Macro Data Flow Graphs Transformed by Genetic Algorithms
    11. Daniela Zaharie , Mircea Dragan, Silviu Panica, Dana Petcu and Marius Stoia-Djeska: Asynchronous master slave parallelization of evolutionary optimization in airfoil shape design
    12. Wojciech Bozejko, Jaroslaw Pempera and Adam Smutnicki: Parallelization of the metaheuristics for the flow shop scheduling problem

    Workflow Abstractions for Parallel and Distributed Computing in e-Science

    Cunha photo   Cecilia Gomes photo   Omer Rana photo
    José C. Cunha (*) and Omer F. Rana (**)
    • (*) Department of Informatics, Universidade Nova de Lisboa, Portugal
    • (**) School of Computer Science, Cardiff University, UK
    CFP Posted May 9, 2008: NOTE: Cecília Gomes and Omer F. Rana will regretfully not attend PARA'08 due to personal difficulties, but both effectively acted and suuported Prof. Cunha as co-organizers of this minisymposium.

    Accepted presentations (speakers bolded):

      THURSDAY AFTERNOON in R7:
    1. Jose Cunha, Cecília Gomes and Omer Rana: Scientific Workflows Abstractions for Parallel and Distributed Computing
    2. Natalia Currle-Linde and Michael Resch: An Abstract Language and Environment for the Creation of Efficient Grid Applications
    3. Zsolt Nemeth, Christian Perez and Thierry Priol: Chemical coordination: an abstract enactment model for workflows

      THURSDAY LATE AFTERNOON in R7:

    4. Ann-Charlotte Berglund, Erik Elmroth, Francisco Hernandez, Björn Sandman and Johan Tordsson: Combining Local and Grid Resources in Scientific Workflows (for Bioinformatics)
    5. Manuel Caeiro, Thierry Priol and Zsolt Nemeth: A Proposal to Support the Execution of Scientific Workflows based on a Higher Order Chemical Language
    6. Damian Kopanski, Marek Tudruj and Janusz Borkowski: Dynamic Control in Workflows of Scientific Computations Through Monitoring of Activities Global States
    7. Peter Kacsuk, Krisztian Karoczkai, Gabor Hermann and Gergely Sipos: Supporting dynamic parameter sweep applications in workflows - lessons learnt from the CancerGrid project


    Minisymposium on New Data Structures for Dense Matrices for Multicore and Many-Core Processors

    Fred Gustavson   Photo of Jerzy Wasniewski
    Fred Gustavson (*) and Jerzy Wasniewski (**)
    • (*)IBM T.J. Watson Research Center, New York, USA, and Univ. of Umeĺ, Sweden (Adjunct)
    • (**) Technical University of Denmark

    Confirmed Presentations (speakers bolded)

      WEDNESDAY MORNING in R9:
    1. Fred Gustavson:(Double-length talk) New Matrix Data Structures for Multi-core/Many-core Processors
    2. Fred Gustavson:(Double-length talk -- part 2)
    3. Alfredo Remon-Gomez, Enrique S. Quintana-Orti and Gregorio Quintana-Orti: LAPACK-Style Codes for the QR Factorization of Banded Matrices
    4. Lars Karlsson and Bo Kĺgstrm: A Framework for Dynamic Node-Scheduling of Two-Sided Blocked Matrix Computations submission information
    5. José Herrero: Exposing Inner Kernels and Packed Storage for Fast Dense Linear Algebra Codes

      WEDNESDAY LATE AFTERNOON in R9:

    6. Marc Baboulin, Jack Dongarra and Stanimire Tomov: Some issues in dense linear algebra for multicore and special purpose architectures
    7. Tetsuya Sakurai, Masayuki Okada, Hiroto Tadano and Keita Teranishi Parallel performance of CIRR method with complete factorization preconditioner on multi-core
    8. NO-SHOW: Andriy Lutsyk, Bohdan Rusyn, Petro Soprunjuk and Oleksiy Lutsyk: Application of the Pulsyr Architecture for Parallel Inversion of Triangular Matrices

      FRIDAY MORNING in R9:

    9. Marek Tudruj and Lukasz Masko: Inter-Processor Communication in SoC Systems for Intensive Fine-Grain Data Sharing
    10. Michael Bader and Alexander Heinecke: Cache Oblivious Dense and Sparse Matrix Multiplication Based on Peano Curves
    11. Jerzy Wasniewski, Fred Gustavson and John Reid: Level-3 Cholesky Kernel Subroutine
    12. Jerzy Wasniewski and Fred Gustavson: "Panel Discussion".


    Minisymposium on HPC in Petroleum Research & Development

    Jon Kleppe photo
    Jon Kleppe and TBA
    • Dept. Head, Dept.of Petroleum Engineering, NTNU, Norway

    Confirmed talks:

      WEDNESDAY MORNING in R5:
    1. Bamshad Nazarian, Alf Birger Rustad and Kjetil Nordahl: Simulating Multiphase Flow in Detailed Geological Models of Fluvial Depositional Reservoir Systems
    2. Alex Hansen: Two-Phase Flow in Porous Media: Solving the Equation Fundamental Physics + Big Computers = More Oil
    3. Idar Borlaug and Anne C. Elster: Seismic processing using Parallel 3D FMM
    4. Vladimir Tcheverda and Vladimir Pozdnyakov: Parallel Implementation of 3D Seismic Imaging via Objective Oriented Procedures


    Minisymposium on GRID Computing

    Jacko Koster photo   Grřnager photo   Lars Fischer photo
    Jacko Koster (*), Michael Grřnager(**), Lars Fischer(**),
    • (*)Managing Director, Uninett Sigma AS, Trondheim, Norway
    • (**) Nordic Data Grid Facility, The Nordic Countries

    Confirmed presentations: (Several more to be announced)

      WEDNESDAYS AFTERNOON
    1. Balázs Kónya, Oxana Smirnova, Peter Stefan, Aleksandr Konstantinov, Gabor Roczei, Ferenc Szalai, Thomas Fragat, Markus Nordén, Mattias Ellert, Anders Wäänänen, Christian Ulrik Soettrup and Weizhong Qiang: Grid standardization landscape: the NorduGrid path
    2. Thomas Fragat, Farid Ould-Saada, Oxana Smirnova, Daniel Bayer, Jozef ?ernák, Mattias Ellert, Aleksandr Konstantinov, Balázs Kónya, Steffen Möller, Zsombor Nagy, Markus Nordén, Frederik Orellana, Weizhong Qiang, Alex Read, Ferenc Szalai, Adrian Taga, Henrik T. Jensen and Anders Wäänänen: From classic NorduGrid ARC to the next generation ARC middleware
    3. Erik Elmroth, Sverker Holmgren, Jonas Lindemann, Salman Zubair Toor and Per-Olov Östberg: Empowering a Flexible Application Portal with a SOA-based Grid Job Management Framework WEDNESDAYS LATE AFTERNOON
    4. Mahen Jayawardena, Henrik Löf and Sverker Holmgren: Efficent Optimization Algorithms and Implementations for Genetic Analysis of Complex Traits on a Grid System with Multicore Nodes
    5. Michael Grřnager , Lars Fischer and Josva Kleist: The Nordic DataGrid Facility
    6. MOVED TO NANOMAG LATE THURSDAY AFTERNOON: Miroslaw Kupczyk and Norbert Meyer: HPC and grid computing: The new value for the pan-European scientific community.


    Minisymposium on High Performance Computing Interval Methods

    Bartlomiej Kubica
    Bartlomiej Jacek Kubica
    • Warsaw University of Technology, Poland
    CFP

    Confirmed speakers:

    1. Frédéric Goualard (Univ. of Nantes, France)
    2. Mariana Kolberg (Pontifica Universidade Catolica do Rio Grande do Sul, Brazil)
    3. Bartlomiej Jacek Kubica (Warsaw University of Technology, Poland)
    4. Malgorzata Jankowska (Poznan University of Technology, Poland)
    5. Tomas Johnson (Uppsala University, Sweden)
    6. Peer Ueberholz (Niederrhein University of Applied Science, Germany)

    Confirmed presentations:

      WEDNESDAY MORNING in R8:
    1. Tomas Johnson and Warwick Tucker: On a Fast and Accurate Method to Enclose All Zeros of an Analytic Function on a Triangulated Domain
    2. Peer Ueberholz, Paul Willems, Mark Bull and Bruno Lang: Non-Blocking Load Balancing for Branch-and-Bound Algorithms
    3. Mariana Kolberg, Daniel de Angelis Cordeiro, Gerd Bohlender, Luiz Gustavo Fernandes and Alfredo Goldman: A Multithreaded Verified Method for Solving Linear Systems in Dual-Core Processors
    4. Frederic Goualard: Fast and Correct SIMD Algorithms for Interval Arithmetic
    5. Bartlomiej Kubica and Adam Wozniak. A multi-threaded interval algorithm for the Pareto-front computation in a multi-core environment
    6. Malgorzata A. Jankowska and Andrzej Marciniak. An Interval Finite Difference Method for Solving the One-Dimensional Heat Equation


    Minisymposium on Scientific Computing on GPUs

    Quintana Photo   Herrero Photo   Elster Photo
    Enrique S. Quintana-Orti (*) José R. Herrero (**) and Anne C. Elster (***)
    • (*) Universitat Jaime I, Spain
    • (**) Universitat Politčcnica de Catalunya, Spain (currently on sabbatical at Barcelona Supercomputing Center)
    • (***) Norwegian Univ. of Science & Technology (NTNU)
    CFP

    Confirmed talks/ speakers: (in bold where known)

      WEDNESDAY MORNING in R8:
    1. POSTPONED AND MERGED WITH LAST PRESENTATION Anne C. Elster: State-of-the Art in Using GPUs for HPC -- An Overview
    2. Mario J. Martin , Esther Andres, Carlos Carreras and Francisco Palacios: Solving the Euler Equations for Unstructured Grids on Graphical Processor Units
    3. Sergio Barrachina, Maribel Castillo, Francisco Igual-Peńa, Rafael Mayo and Enrique S. Quintana-Orti: FLAG@lab: An M-script API for Linear Algebra Operations on Graphics Processors
    4. Joseph M. Elble and Nikolaos V. Sahinidis: Sparse Matrix Binormalization on a GPU
    5. WITHDRAWN: Lujie Zhan, Jason Emberley and R. Phillip Bording: Signal Processing and Seismic Modeling on the Tesla Machine
    6. Paolo Bientinesi , Nikos Pitsianis and Xiaobai Sun: Multi-dimensional Array Operations for Signal Processing Algorithms

      WEDNESAY AFTERNOON (after NVIDIA i R1):

    7. Stefan Popov and Philipp Slusallek : High Performance GPU Ray Tracing
    8. Serban Georgescu and Hiroshi Okuda: Conjugate Gradients on Graphic Hardware: Performance & Feasibility

      THURSDAY MORNING in R8:

    9. Edward van Rijn: GPU-based Optical Flow Computation - Towards Real-time Performance
    10. Francisco Igual-Peńa , Rafael Mayo, Timothy Hartley, Umit Catalyurek, Antonio Ruiz and Manuel Ujaldon: Optimizing o-occurrence matrices on graphics processors using sparse representations
    11. Javier Setoain , Christian Tenllado, Jose Ignacio Gomez, Manuel Arenaz, Manuel Prieto-Matias and Juan Tourino: Towards Automatic Code Generation for GPU architectures
    12. WITHDRAWN Henrik Rojas Nagel: GPU Optimized Marching Cubes Algorithm for Handling Very Large, Temporal Datasets
    13. WITHDRAWN Nima Ghaemian , Asaad Abdollahzadeh, Zoltan Heinemann, Hossein Beyrami, Andreas Harrer, Mohsen Sharifi and Gabor Heinemann: Accelerating the GMRES iterative linear Solver of an Oil Reservoir Simulator using the Multi-Processing Power of Compute Unified Device Architecture of Graphics Cards

      The following two talks may be "merged"

    14. Christian Larsen and Anne C. Elster: Data Compression on GPUs
    15. Erik-Axel Nilsen and Anne C. Elster: Wavelet Transforms on the GPU: Realt-time Image Processing for Cardiac Ultrasound Scanners

  • Parallel Scientific Computing: Performance Evaluation, Optimization and Scaling

    Padma Raghavan Photo Padma Raghavan
    • Director, Institute for Computational Science
    • Professor of Computer Science, Penn State University, USA

    Confirmed speakers:

    1. Erik G. Boman (Sandia, USA)
    2. Esmond Ng (LBNL, USA)
    3. Paul Plassmann (Virginia Tech, USA)
    4. Padma Raghavan (Penn State, USA)
    5. Jaideep Ray (Sandia, USA)
    6. Suzanne Shontz (Penn State, USA)
    7. Allan Snavely (Univ. of California San Diego, USA)

    Confirmed presetations (speaker bolded):

      THURSDAY LATE AFTERNOON in R8:
    1. Michael M. Wolf, Erik G. Boman and Bruce Hendrickson: Optimizing Parallel Sparse Matrix-Vector Multiplication by Partitioning
    2. Stefan Muszala , Alaghband Gita, James Hack and Dan Connors: Natural Load Indices (NLI) in NAMD2 load balancing algorithms
    3. Nicholas Voshell, Suzanne Shontz, Lori Freitag Diachin, Patrick Knupp and Todd Munson: A Patch-Based Mesh Optimization Algorithm for Partitioned Meshes
    4. Philip Sternberg, Chao Yang, Esmond Ng , Pieter Maris and James Vary: High Performance Nuclear Structure Calculations

      FRIDAY MORNING in R7:

    5. Li Li, Lois Curfman McInnes, Boyana Norris and Jaideep Ray Component Infrastructure for Managing Performance Data and Runtime Adaptation of Parallel Applications
    6. Jared Hawkins, Mark Jones, Joo Hong Lee, Paul Plassmann and David Thorley-Lawson: Efficient Agent-Based Simulations of the Human Adaptive Immune Response on Multi-Core Architectures
    7. Allan Snavely and Jon Weinberg. Chameleon: A Framework for observing, understanding, and imitating memory behavior
    8. Konrad Malkowski, Manu Shantharam and Padma Raghavan Performance and Energy Scaling of Scientific Workloads on Multi-Core Architectures
    9. Ruth Cheng, Hung Nguyen, Hwai-Ping Cheng and David Richards: Parallel Performance of the Coupled Watershed System with Multiple-Spatial Domains and Multiple-Temporal Scales


    Minisymposium on Impact of FPGAs on HPC

    Olaf O. Storaasli Photo
    Olaf O. Storaasli
    • Oak Ridge National Lab, USA

    Confirmed speakers:

    1. Stephen Bique (ONR, USA)
    2. Jeremy Johnson (Drexel University, USA)
    3. Thomas Steinke (Zuse-Institut Berlin (ZIB),Germany)
    4. Olaf Storaasli (ORNL, USA)

    Accepted Presentations:

      WEDNESDAY AFTERNOON in R5:
    1. Jeremy Johnson, Timothy Chagnon, Petya Vachranukunkiet, Prawat Nagvajara and Chika Nwankpa: Sparse LU Decomposition using FPGA
    2. Stephen Bique and Marco Lanzagorta: Sorting using the Cray XD1's Virtex-4 Field Programmable Gate Arrays
    3. Thomas Steinke: Evaluation of FPGAs for HPC: Our experiences and wish list
    4. Olaf Storaasli and Dave Strenski: Accelerating Science Applications up to 100X with FPGAs

    HPC in Computational Science and Engineering

    Elster Photo   Egil Tjĺland Photo
    Anne C. Elster (*) and Egil Tjĺland (**)
    • (*) Dept. of Computer and Information Science, NTNU
    • (**) Chair, NTNU Computational Science & Visualization Program, and Assoc. Prof, Dept. of Petroleum Engineering, NTNU, Norway

    Confirmed presentations:

      THURSDAY AFTERNOON in R5:
    1. Einar Rřnquist: Tensor Product Solvers
    2. Trond Kvamsdal, Runar Holdahl, Bjarte Hćgland and Knut Morten Okstad: Parallel Adaptive Finite Element Navier-Stokes Solver
    3. Vincent Heuveline and Peter Wittwer: Model reduction and validation for exterior flow problems - an HPC challenge

      THURSDAY LATE AFTERNOON in R5:

    4. Per-Olof Ĺstrand : Molecular modeling: basic concepts and applications in catalysis
    5. Isabella Inzoli : Investigation of Non-Equilibrium Thermodynamics by Molecular Dynamic simulations
    6. Danilo Gligoroski, Svein Johan Knapskog and Jřrn Amundsen: Distinguishing block ciphers from ideal sources of randomness
    7. Jesica de Armas, Coromoto Leon, Gara Miranda and Carlos Segura: Optimization of a Two-Dimensional Cutting Problem through Parallel Cooperation of Multi-objective Evolutionary Algorithms

      FRIDAY MORNING in R5:

    8. Kristjan Jonassen : A Fortran 95 module for pretty-printing matrices
    9. Anh Kiet Nguyen : Quantum Transport studies using a Numerical Laboratory
    10. TO BE MOVED to CP 4: Zoran Constantinescu : Desktop Grids
    11. Jan Christian Meyer and Anne C. Elster: The BSP Model and Heterogeneous Systems
    12. Thorvald Natvig and Anne C. Elster: Using Context-Sensitive Transmission Statistics to Predict Transmission Time
    13. Algimantas Juozapavicius : SIGs and Grifcom -- Collaborative Tools for Applications in Grid"

      Minisymposium on Cell BE Technologies: Algorithms, Programming Models and Environments, Performance Analysis and Applications

      Roman Wyrzykowski Photo   David A. Bader Photo
      Roman Wyrzykowski (*) and David A. Bader (**)
      • (*) Czestochowa University of Technology, Poland
      • (**)Georgia Institute of Technology
      CFP

      Confirmed speakers:

      1. José L. Abellán (University of Murcia, Spain)
      2. Srinivas Chellappa (Carnigie Mellon University, USA
      3. Neil Costigan (Dublin City University, Ireland)
      4. Andreas Dolfen (Research Centre Juelich, Germany)
      5. Jan Kwiatkowski(Wroclaw University of Technology, Poland)
      6. Ruben Niederhagen(RWTH Aachen University, Germany)
      7. Dag Arne Osvik (EPFL, Switzerland)
      8. Adam Smyk (Polish-Japanese Institute of Information Technology, Poland)
      9. Roman Wyrzykowski (Czestochowa University of Technology, Poland)
      10. Liang Yang (Xi'an Microelectronics Technology Institute, China)
      11. Gerhard Zumbusch (Friedrich-Schiller-Universitaet Jena, Germany)

      Confirmed talks:

        WEDNESDAY AFTERNOON in R9::
      1. Roman Wyrzykowski and David A. Bader: Introduction to the MS on CellBE Technologies: Algorithms, Programming Model and Environments, Performance Analysis and Applications
      2. Gerhard Zumbusch: Portable Multi-Level Parallel Programming:Cell Processor and Clusters
      3. Neil Costigan and Michael Scott: SSL using IBM's multi-precision math library on the Cell
      4. Neil Costigan and Michael Scott: % Utilising the Cell's SPU for Elliptic Curve Cryptography (ECC) (abstract withdrawn)%

        THURSDAY MORNING in R9:

      5. Jan Kwiatkowski and Radoslaw Iwaszyn: Automatic Program Parallelization for Multicore Processors
      6. Andreas Dolfen and Inge Gutheil: Applications on Juelich's Cell-based Cluster JUICE
      7. Liang Yang, Annika Schiller, Godehard Sutmann, Brian Wylie, Ralph Altenfeld and Felix Wolf: Comparison of CellSs and native programming with a Jacobi solver and triple-matrix-multiply on Cell/B.E.
      8. Ruben Niederhagen and Stefan Lankes: Evaluation of the Portability of UPC to the Cell Broadband Engine
      9. Joppe Bos, Nathalie Casati and Dag Arne Osvik : Multi-Stream Hashing on the PlayStation 3

        THURSDAY EARLY AFTERNOON in R9:

      10. Marek Tudruj, Slawomir Cieslik, Andrzej Jordan and Adam Smyk: CELL-based numerical computations for protection circuits of electric power stations
      11. José L. Abellán , Juan Fernández and Manuel E. Acacio: Basic Schemes to Exploit Loop-level Parallelism on the Cell Broadband Engine
      12. Srinivas Chellappa, Franz Franchetti and Markus Pueschel: FFT Program Generation for the Cell Broadband Engine

        R21: FRIDAY MORNING

      13. MAY BE MOVED TO EARLY THURSDAY AFTERNOON Roman Wyrzykowski, Lukasz Kuczynski and Krzysztof Rojek: Mapping AES Cryptography and Whirlpool Hashing onto the Cell BE architecture

        Contact Information:

        Please mail comments re. this page to:

        E-mail: elster-at-idi.ntnu.no (replace -at- with @)

        It was last updated on March 07, 2008. Comments welcome.

        Hit Tracker